امروز : شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

روش کاربردی بررسی سهام بنیادی

ویژگی های سهم بنیادی

برای انتخاب سهم بنیادی باید برای هرکدام از ویژگی های زیر اهمیت قائل شد:

۱) بررسی نسبتهای اولیه سود هر سهم یا EPS و نسبت قیمت به درآمد یا P/E

معیار اصلی سودآوری شرکت, سود هر سهم یا EPS(price per share) است. سود حسابداری، سنتی ترین معیار ارزیابی عملکرد است که برای سرمایه گذاران، سهامداران، مدیران، اعتباردهندگان و تحلیلگران اوراق بهادار از اهمیت زیادی برخوردار است. سود خالص هر سهم هرچند نشان دهنده سودآوری شرکت است لیکن اگر بطور تخصصی تر بخواهیم سودآوری شرکت و کیفیت سود و تکرارپذیری و حتی میزان رشد سود را بررسی کنیم لازم است تا اقلام دیگر همچون نرخ فروش, درآمد عملیاتی و سود عملیاتی را نیز مورد بررسی قرار دهیم تا در انتخاب سهام بنیادی دچار اشتباه نشویم. سود هر سهم یا همان EPS که از تقسیم سود خالص بر تعداد سهام شرکت بدست می آید نشان دهنده سودی است یک شرکت توانسته در بازه زمانی مشخص به ازای هر سهم عادی بدست آورد که به عایدی سهم هم گفته می شود.  سرمایه گذاران حرفه ای به خوبی می دانند که سود هر سهم با استفاده از روشهای مختلف حسابداری دستکاری می شود و قابل تحریف است و در بررسی آن باید دقت کرد.

نسبت قیمت به درآمد یا پی بر ای یا نسبت P/E(price-to-earnings ratio) یکی از نسبتهای مهم ارزشگذاری مالی است که  در مقاله ” نسبت P/E چیست؟ همراه با نکات تکمیلی ” به تعریف و کاربردهای آن پرداخته شد. در حسابداری به نسبت P/E دوره بازگشت سرمایه گفته می شود. لازم به ذکر است که مقدار مناسب نسبت P/E در هر کشور و اقتصاد و صنعتی متفاوت بوده و تعیین مقدار ایده آل این متغیر فقط در شرایطی امکان دارد که سایرمتغیرها را تعیین کنیم با اینحال باور عمومی اینست که سهام سوددهی که نسبت P/E  پایینی داشته باشد و سودآوری سهم تکرارپذیر باشد یک سهم ارزنده برای سرمایه گذاری محسوب می شود.

۲) نرخ رشد سود عملیاتی

یکی از مهمترین ویژگی های سهام بنیادی, بالابودن نرخ رشد سود عملیاتی است. سود عملیاتی, به درآمد عملیات اصلی شرکت گفته می شود. عملیات اصلی شرکت می تواندتولید دارو, سرمایه گذاری یا هرنوع تجارتی باشد. نرخ رشد سود عملیاتی به نرخ یا درصد تغییرات در سود عملیاتی طی یک دوره زمانی خاص مثلا یکسال اشاره دارد. در این زمینه می توان سایر انواع نرخ رشد مانند نرخ رشد درآمد خالص و نرخ رشد فروش شرکت را در بازه یک سال محاسبه کرد و برای ارزیابی عملکرد شرکت و سودآوری معیارهای بسیار خوبی محسوب می شوند.

۳) ثبات سودآوری(consistency)

ممکن است سود بدست آمده توسط شرکت قابل تکرار نباشد و در سالهای بعد سود کمتری بسازد. و سود فعلی با روشهای حسابداری تحریف شده باشد. گاهی شرکت با شناسایی سود غیرعملیاتی عملا درآمد بالایی محقق می کند اما سرمایه گذاران باید بدانند که سود غیرعملیاتی که به واسطه فروش دارایی یا موارد دیگر ساخته می شود قابلیت تکرار ندارد و آن بخش از سود که عملیاتی است ودر راستای فعالیت اصلی شرکت است می تواند قابلیت تکرار داشته باشد. تحلیل سود دوره های قبل و پیش بینی سود آتی شرکت, می تواند میزان تکرار پذیری سود و ثبات سودآوری شرکت را نشان دهد.

۴) هزینه سرمایه یا سازوکار تامین مالی شرکت

مکانیزم تامین مالی شرکت شامل سرمایه اولیه, بدهی و حقوق صاحبان سهام است. سرمایه گذاران حرفه ای باید میانگین هزینه سرمایه شرکت را مدنظر داشته باشند و به ساختار سرمایه شرکت آشنا شوند تا بتوانند سودآوری شرکت را تحلیل و عملکرد آن را ارزیابی کنند. بنابراین آشنایی با روشها و ساختار تامین مالی شرکت در انتخاب سهام بنیادی به سرمایه گذار کمک زیادی می کند.

۵) میزان نقدشوندگی سهم در بازار

مفهوم نقدشوندگی یا Liquidity  سهام یا دارایی یعنی سرعت نقدشوندگی سهم. اگر یک دارایی را بتوان براحتی  و به سرعت به وجه نقد تبدیل کرد به آن اصطلاحا دارایی جاری گفته می شود. نقدشوندگی به این دلیل مهم است که زمانیکه سرمایه گذار بخواهد دارایی اش در بورس را به پول نقد تبدیل کند در زمانی کم بتواند این کار را انجام دهد. در زمان شروع افت یا ریزش بورس, در صورتی که نقدشوندگی سهمی بالا باشد براحتی در ابتدای اصلاح قیمتی نسبت به فروش سهم اقدام کرد.

۶) درصد تقسیم سود و پرداخت سود سریع

سرمایه گذار در تحلیل خود باید میزان سود تقسیمی را نسبت به کل سود در نظر داشته باشد و زمان پرداخت سود نیز بسیار مهم است. طبق قانون, شرکتها می توانند سود تقسیمی مجمع را تا ۸ ماه پس از مجمع بین سهامداران تقسیم کنند. شرکتهایی که وضعیت نقدینگی مطلوبی دارند یا در دوره ثبات یا بلوغ خود قرار دارند معمولا هم درصد تقسیم سود بیشتری دارند و هم به سرعت بعد از مجمع سود تصویبی را پرداخت می کنند.

۷) شفافیت اطلاعاتی یا رتبه افشای اطلاعات

شرکتها موظفند همه اطلاعات درونی خود را برای استفاده همه ذینفعان بصورت همزمان و به موقع و دقیق منتشر کنند. در این زمینه سازمان بورس نیز هر ساله با توجه به معیارهای ذکر شده رتبه کیفیت افشای اطلاعات شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران را منتشر می کند.

۸) نرخ رشد یا چشم انداز صنعت

بررسی چشم انداز صنایع و انتخاب صنعت پیشرو در انتخاب سهام بنیادی نقش مهمی دارد. صنعت پیشرو در بلندمدت هم نرخ بازدهی بالاتری خواهد داشت.

۹) ترکیب سهامداران عمده شرکت

ترکیب سهامداران شرکت و هیئت مدیره بسیار حیاتی است و چه بسا بر اساس پیشینه موفق اعضای هیئت مدیره انتظار تحول بنیادی در شرکت معقول باشد.

۱۰) درصد سهام شناور آزاد

سهام شناور آزاد به میزان سهامی گفته می شود که در اختیار سهامداران خرد قرار گرفته و در بازار معامله می شود. طبیعتا هرچه سهام شناور آزاد سهمی کمتر باشد ترکیب سهامداران عمده و اعضای هیئت مدیره مهمتر می شود.

۱۱) حاشیه سود

حاشیه سود نسبتی است که میزان سودآوری هر ریال از مقدار فروش را نشان می دهد. به این منظور از سود خالص یا سود عملیاتی استفاده می شود. بالابودن حاشیه سود, پایین بودن قیمت مواد اولیه یا کنترل هزینه های شرکت را نشان می دهد گاهی نشان دهنده انحصار نیز می باشد.

۱۲) سهم بازار

به سهم محصولات یک شرکت از بازار گفته می شود که از دید سرمایه گذاران بسیار مهم قلمداد می شود. در حقیقت سهم بازار, توانایی یک شرکت برای رقابت در بازار را نشان می دهد. زمانی که در بازار تقاضا افزایش می یابد شرکتی که بتواند سهم خود را در بازار ثابت نگه دارد یا افزایش دهد نسبت به رقبا پیشی خواهد گرفت و درآمد بیشتری خواهد داشت.

۱۳) فناوری(تکنولوژی)

دانش فنی آزمایشگاهی و سطح پیچیدگی محصول و فرآیند تولید محصول نشان دهنده سطح فناوری شرکت می باشند که در تحلیل بنیادی بسیار به کمک تحلیلگر می آید.

 

برگرفته از tseexpert.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *