امروز : شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

شاخص نسبت قیمت به رشد سود PEG

محاسبه نسبت p/e  روشی کاملا سودمند است اما این نسبت درآمد احتمالی آینده شرکت را محاسبه نمی کند و به همین دلیل از PEG استفاده می کنیم. برای محاسبه این نسبت ، نسبت p/e  را بر میزان رشد درآمد شرکت آن تقسیم می کنیم. برای مثال اگر شرکتی دارایp/e برابر ۲۰ باشد و نرخ رشد درآمد سالانه آن برابر ۱۰ باشد ، نسبت PEG  شرکت ۲ خواهد شد. این نسبت امکان محاسبه قیمت به سود و محاسبه نرخ رشد درآمد شرکت برای ارزشیابی آن شرکت را برای شما فراهم می کند. به اعتقاد بسیاری از افراد نسبت PEG  دقیق تر از نسبت P/E  نسبت زیرا این نسبت نرخ رشد آینده درآمد شرکت را نیز مورد توجه قرار می‌دهد. در استفاده از نسبت PEG  به نکات زیر توجه کنید:

به اعتقاد بسیاری از سهامداران ، سهامی با نسبت PEG  کمتر از ۰٫۵  سهامی مطلوب است زیرا دارای ارزش واقعی است. سهام دارای نسبت PEG  کمتر از۰٫۵  تا ۱  سهام نسبتاً خوبی است یعنی دارای قیمت منصفانه ای است و بالاخره سهام دارای نسبت بیشتر از یک سهام خوبی نیست ، خصوصاً اگر بیشتر از دو باشد یعنی ارزش آن سهم بیش از ارزش واقعی از تعیین شده است.

نکته بسیار مهم این است که نسبت PEG  تنها بخشی از تحلیل وضعیت یک شرکت است بنابراین صرفاً با نتیجه گیری از این نسبت اقدام به خرید سهام آن شرکت نکنید. از این نسبت برای مقایسه یک شرکت با رقبایش در همان صنعت استفاده کنید. مسئله مهم دیگر در استفاده از این نسبت این است که شما استدلال هایتان را بر مبنای تخمین درآمد قرار میدهید که احتمالاً غیر واقعی و غیر قابل اطمینان است. به همین دلیل است که می گویند قبل از خرید هرگونه سهم باید از ابزارهای گوناگونی برای کسب اطمینان بهره بگیرید.

برگرفته از کتاب انتخاب سهام برتر به روش تحلیل بنیادی- علینقی رفیعی امام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *